CENTRUM SZKOLEŃ BEHAWIORALNYCH

VIII KONGRES
WETERYNARYJNEJ MEDYCYNY BAHAWIORLANEJ
„AGRESJA - TEMAT TABU?”

Warszawa
30.11–01.12.2024

Organizatorzy

Sponsorzy główni

LOGO CEVA

Partner

Patronat

Patroni honorowi:

izba

Program Kongresu

SOBOTA 30.11

9:00–10:00
rejestracja u czestników

10:00–11:30
mgr inż. Marta Lichnerowicz
Biologia psiej agresji

Przerwa kawowa

12:00–13:30
lek. wet. Małgorzata Smoczyńska
„Zachowania agresywne psów – fizjologia czy problem
behawioralny? Case studies”

Przerwa obiadowa

16:30–16:45
dr n. wet. Sybilla Berwid Wójtowicz
„Dieta, mikrobiota, a agresja – szybki przegląd literatury”

16:45–17:45
lek. wet. Aleksandra Słyk-Przeździecka
„Rage Syndrome u spanieli. Prawda czy mit?”

NIEDZIELA 1.12

9:00–10:00
dr n. wet. Aneta Bocheńska
„Somatyczne podłoże zaburzeń agresywnych”

10:00–11:00
lek. wet. Zofia Fraś

„Diabeł tasmański w gabinecie lekarza weterynarii; czyli jak bezpiecznie i skutecznie znieczulić pacjenta agresywnego”

Przerwa kawowa

11:30–13:00
lek. wet. Joanna Iracka
„Zachowania agresywne u kotów”

Przerwa obiadowa

14:00–15:30
lek. wet. Jolanta Łapińska
„Ocena, opieka i praca z psem agresywnym w schronisku”

Przerwa kawowa

16:00–17:00
dr inż. Marcin Przybyło
„Zachowania agresywne u zwierząt utrzymywanych w
ogrodach zoologicznych – pożądane czy zwalczane?”

punktów edukacyjnych

Grunwald-677(1)

mgr inż. tech. wet. Marta Lichnerowicz

Psycholog i trener zwierząt, zootechnik. Od 24 lat nieprzerwanie związana pracą z psami od 18 lat zawodowo pracuje ze zwierzętami jako trener, zoopsycholog, hodowca, technik weterynarii. Ukończyłam Akademię Medyczną w Gdańsku, pierwsze magisterium obroniłam z pedagogiki, co bardzo ułatwia mi pracę z klientami. Następnie ukończyłam Psychologię Zwierząt w Polskiej Akademii Nauk, zootechnikę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz studia podyplomowe z Prawa Zwierząt(SWPS) i Fitoterapii(Uniwersytet Medyczny w Poznaniu). Obecnie mam zaszczyt być częścią zespołu badawczego zajmującego się badaniem zastosowania białka owadziego Hermetia Illucens w żywieniu psów. Łącząc wiedzę, z różnych dziedzin nauki w swojej pracy nie ograniczam się do jednego nurtu, a wybieram spośród wszelkich dostępnych i potwierdzonych naukowo metod pracy.
Smoczyńska

Lek. wet. Małgorzata Smoczyńska

Doświadczenie w pracy behawioralnej z psami zdobywa od 2008 roku kiedy to zaczęła pomagać jako wolontariusz w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej, z którego również adoptowała problematycznego psa Foresta, w pełni zresocjalizowała i przygotowała go do roli psiego pomocnika w resocjalizacji innych psów. Od tego czasu uczestniczyła (i nadal uczestniczy) w licznych szkoleniach, seminariach, konferencjach i webinarach z zakresu psychologii zwierząt i medycyny weterynaryjnej. W 2020 roku ukończyła studia weterynaryjne w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie. Ukończyła także Kurs Trener Psów – Zoopsycholog oraz Kurs dla kandydatów na biegłych sądowych z zakresu kynologii i dobrostanu psów w Silva Lupus. W 2019 roku założyła firmę RodzinnyPies.pl specjalizującą się w diagnostyce i terapii zaburzeń behawioralnych psów. Od tego czasu skutecznie pomogła ponad 700 psim pacjentom na konsultacjach indywidualnych, stacjonarnych terapiach behawioralnych oraz obozach edukacyjnych dla psów i ich właścicieli. Lek. wet. Małgorzata Smoczyńska edukuje psich opiekunów, lekarzy weterynarii, a także przyszłych trenerów i behawiorystów/zoopsychologów na kursach zawodowych w Silva Lupus. Prowadzi również konsultacje z zakresu medycyny behawioralnej psów w Uniwersyteckiej Poliklinice Weterynaryjnej w Rząsce.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

​l​ek. wet. Joanna Iracka

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Od 1997 roku zajmuje się rozwiązywaniem problemów behawioralnych i leczeniem zaburzeń zachowania u psów i kotów. Odbyła praktyki kliniczne u specjalistów w Belgii, Wielkiej Brytanii i USA. W 2000 roku uzyskała dyplom specjalisty lekarza weterynarii-behawiorysty przyznawany przez Écoles Nationales Vétérinaires Françaises (Państwowe Wyższe Szkoły Weterynaryjne Francji). Od 30 lat prowadzi wykłady i szkolenia w zakresie medycyny behawioralnej w Polsce i za granicą. Członek European Society for Veterinary Clinical Ethology (od 1995) i Zoo-Psy (od 2000). Popularyzuje wiedzę o zachowaniu zwierząt w prasie dla miłośników psów i kotów, brała udział w programach TVP.

Zofia Fras

lek. wet. Zofia Fraś

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie w 2011 roku. Jest członkiem AVA (Association of Veterinary Anaesthetists ) oraz IVAPM (International Veterinary Academy of Pain ). Jej zainteresowania zawodowe obejmują anestezjologię, terapię bólu wraz z anestezją regionalną oraz medycynę ratunkową. W roku 2018 ukończyła z pozytywnie zdanym egzaminem kurs VASTA  Stale udoskonala swoją wiedzę i umiejętności na stażach zagranicznych oraz szkoleniach pod okiem uznanych specjalistów. 

Prowadzi  szkolenia dla techników i lekarzy weterynarii oraz cały zespołów Przychodni i Klinik weterynaryjnych.
4C5A1275

dr n. wet. Aneta Bocheńska

Studia lekarsko weterynaryjne ukończyła w marcu 2007 roku, Jeszcze w czasie studiów udzieła się na licznych wolontariatach oraz odbyła zagraniczne praktyki w West Park Animal Hospital & Rehabilitation Center, Cleveland USA. W sierpniu 2007 roku rozpoczęła kurs Canine Rehabilitation Institute, Floryda USA oraz wymagany staż w TOPS Veterinary Rehab pod kierunkiem Laurie McCauley, Certyfikat Canine Rehabilitation Institute uzyskała w 2010. Ten 3 letni okres (2007 – 2010), wykorzystała na zdobywanie doświadczenia klinicznego w Polsce (praca kliniczna lekarza weterynarii) oraz w USA u dr McCauley (staż). W październiku 2010 rozpoczęła studia III stopnia na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie, Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, Katedrze Chorób Wewnętrznych. Pracę doktorską z zakresu neurologii weterynaryjnej pisała pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Pomianowskiego, prof. UWM. W pracy pt. „Ocena zmian zapisu elektroencefalograficznego u psów z zespołem zaburzeń poznawczych”. W czasie studiów doktorskich uczestniczyła w licznych projektach i badaniach dotyczących przede wszystkim neurologii weterynaryjnej, diagnostyki obrazowej, oraz chirurgii nerwów obwodowych. Pracowała jako adiunkt dydaktyczno – naukowy w wydziale weterynaryjnym w Krakowie, prowadziłam= zajęcia z chirurgii oraz diagnostyki obrazowej. Obecnie zajmuję się medycyna sportowa, neurologią i ortopedią.

Jolanta Łapińska

lek. wet. Jolanta Łapińska

Po ukończeniu studiów weterynaryjnych szczególnie zainteresowała się etologią i zaburzeniami zachowania zwierząt, co poskutkowało ukończeniem kursów zawodowych zoopsychologa oraz trenera psów. Własną praktykę zoopsychologiczną prowadzi od 2008 roku. Specjalizuje się w terapii zaburzeń zachowania psów i kotów. Od 2014 roku pracuje jako zoopsycholog w warszawskim schronisku dla zwierząt Na Paluchu. Prowadzi liczne specjalistyczne szkolenia i seminaria z zakresu etologii i terapii zaburzeń zachowania zwierząt. Organizuje także wykłady wybitnych światowych specjalistów z tych dziedzin. Współpracuje z Akademie für Tiernaturheilkunde w zakresie przygotowywania materiałów dydaktycznych dotyczących terapii zaburzeń behawioralnych u psów i kotów. Jest biegłą sądową z zakresu oceny zachowań zwierząt towarzyszących oraz możliwości ich terapii, a także dobrostanu zwierząt towarzyszących.

Aleksandra Słyk-Przeździecka

lek. wet. Aleksandra Słyk-Przeździecka

Tytuł lekarki weterynarii uzyskała w 2003 roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W latach 2005-2008 zgłębiała wiedzę na SGGW w Warszawie podczas Studiów Podyplomowych w zakresie Chorób Psów i Kotów. Obecnie rezydentka na kierunku Medycyna Behawioralna w European College of Animal Welfare and Behavioural Medicine (ECAWBM).

Od 2009 roku ma tytuł Behawiorysty Zwierząt (DIPLOMA OF THE PRACTICAL ASPECTS OF COMPANION ANIMAL BEHAVIOUR AND TRAINING).

W 2010 roku została członkinią SBiT COAPE Polska, a w październiku 2011 zdobyła status Behawiorysty Praktyka DipCABT (COAPE). Od 2012 do 2016 roku Prezes Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE Polska.

Członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego (PTEtol.), Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (PSLWMZ) i Federation of European Companion Animal Veterinary Association (FECAVA).

Doradczyni firm farmaceutycznych w zakresie medycyny behawioralnej. Badaczka (zgodnie z VICH GCP GL9 Studies) w wieloośrodkowych, międzynarodowych badaniach klinicznych.

Współredaktorka naukowa książki: „Medycyna Behawioralna Psów i Kotów”, autorka licznych publikacji z zakresu zaburzeń zachowania psów i kotów, popularyzatorka wiedzy o zachowaniu zwierząt w programach telewizyjnych.

Współzałożycielka Szkoły dla Psów Qldog specjalizującej się w pracy z psami z zaburzeniami zachowania.

Wraz z mężem prowadzi Przychodnię Weterynaryjną DogMed, gdzie dba nie tylko o zdrowie, lecz również o komfort pacjentów oraz ich opiekunów.

Dr inż. Marcin Przybyło

Adiunkt w Katedrze Żywienia i Rybactwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, członek European Zoo Nutrition Group (EAZA), współtwórca i wykładowca studiów podyplomowych „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” pod egidą EAZA, doradca i audytor w zakresie utrzymania i hodowli zwierząt nieudomowionych w europejskich ogrodach zoologicznych i prywatnych hodowlach,  Zainteresowania naukowe dotyczą porównawczej fizjologii i anatomii zwierząt, praktycznego żywienia zwierząt nieudomowionych oraz optymalizacji warunków utrzymania tych zwierząt w niewoli, w kontekście zapewnienia im jak najwyższego poziomu dobrostanu. Prowadził badania lub pracował z kilkuset gatunkami zwierząt – od kilkumilimetrowych pająków po kilkutonowe słonie. W ostatnich latach, w sposób szczególny skupia się na wpływie czynników środowiskowych na zachowanie zwierząt, zwłaszcza występowanie stereotypii, próbując bezpośrednio przenieść wzorce zachowań obserwowane w środowisku naturalnym do zwierząt utrzymywanych w niewoli. Prywatnie zapalony hodowca kangurów.

© 2017 etovet.pl
All Rights Reserved

e-mail: etovet@etovet.pl

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj informacje o nowościach wprost
do Twojej skrzynki e-mailowej.

Zapisując się do newslettera – wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na podany adres e-mail informacji handlowych dotyczących usług oferowanych przez ETOVET.

Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do korzystania z Newslettera. Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Administratorem danych osobowych  jest Centrum Szkoleń Behawioralnych ETOVET Agata Sowińska, 02-791 Warszawa, ul. Na Uboczu 12/1.
NIP 5252363130. 

Dane osobowe zawarte w powyższym formularzu będą przetwarzane w celu realizacji
usługi Newsletter oraz w celach marketingowych.

Twoje dane są bezpieczne, nigdy nie będą zbierane ani nie zostaną sprzedane do celów marketingowych.